Studia dualne na kierunku Ekonomia społeczna
Studia dualne to innowacyjny system studiowania, łączący wiedzę akademicką z doświadczeniem praktycznym w formie staży i praktyk w podmiotach gospodarczych i społecznych.
Instytut Prawa i Ekonomii pozyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) na opracowanie i realizację dualnej formy studiów na kierunku Ekonomia społeczna, studia II-stopnia.
W roku akademickim 2018/2019 trwają prace nad modyfikacją programu kształcenia tak, by dostosować go do tej nowej formuły i aby zarówno program studiów, jak i staże realizowane były zgodnie z kierunkiem kształcenia. Przedsięwzięcie to wymaga ścisłej współpracy z przedstawicielami instytucji z obszaru ekonomii społecznej, w tym sformułowania nowych podejść do dydaktycznego i organizacyjnego działania w tym zakresie. Skonsultowany i zmodyfikowany program kształcenia ma dzięki temu odpowiadać zapotrzebowaniu praktyki społeczno-gospodarczej, a tym samym trendom na rynku pracy. Współpraca z instytucjami z otoczenia społeczno-gospodarczego zapewni realizację programu przygotowującego studentów/studentki do bycia specjalistami w zakresie ekonomii społecznej i rozwoju idei społecznej odpowiedzialności biznesu.
Studia dualne na kierunku Ekonomia społeczna będą realizowane od października 2019 roku do czerwca 2021 roku. Będą one obejmowały:
- kanon wiedzy teoretycznej zdobywanej w trakcie wykładów, ćwiczeń i warsztatów na Uniwersytecie Pedagogicznym,
- 3-miesięczne płatne staże realizowane na I i II roku studiów,
- zajęcia w formie praktycznej prowadzone przez przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego,
- udział w certyfikowanych szkoleniach podnoszących kompetencje w obszarze IT,
- wizyty studyjne w podmiotach mogących służyć jako przykłady tzw. dobrych praktyk w obszarze ekonomii społecznej,
- realizację prac dyplomowych we współpracy z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego.
Studia dualne na kierunku Ekonomia społeczna realizowane są w ramach projektu: „Ekonomia społeczna – praktyczna, potrzebna i atrakcyjna”, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny.
Czytaj więcej o projekcie<<