PODYPLOMOWE STUDIA PRAWA UNII EUROPEJSKIEJ
Studia podyplomowe - edycja 2021/2022
Instytut Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zaprasza na profesjonalne Podyplomowe studia prawa Unii Europejskiej.
17 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. To okres bezprecedensowego rozwoju oraz konieczność współpracy w ramach skomplikowanej struktury unijnych współzależności. Dynamika wskaźników gospodarczych, wsparcie rolnictwa, poprawa sytuacji na rynku pracy, modernizacja infrastruktury, czy podniesienie jakości edukacji idą w parze z wyzwaniami jeszcze ściślejszej współpracy w wybranych dziedzinach. Unia Europejska zmienia się na naszych oczach, a prawo krajowe przenika się coraz bardziej z rozwiązaniami europejskimi.
W Polsce potrzeba specjalistów znających się na prawie UE, rośnie zapotrzebowanie na ekspertów, którzy zmiany prawne umiejętnie łączą z rozumieniem wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska w nadchodzących latach. Są to między innymi:
- ochrona życia ludzkiego i źródeł utrzymania w Europie, zdrowia obywateli Unii i stabilności unijnej gospodarki
- wzmocnienie elementów składowych Europejskiego Zielonego Ładu i ambitniejsze cele w dziedzinie ochrony środowiska i zmian klimatu
- transformacja cyfrowa, w szczególności w zakresie danych, technologii i infrastruktury
- pełne wykorzystanie potencjału jednolitego rynku
- plan odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19
- zwiększenie roli UE w stosunkach międzynarodowych, zacieśnianie relacji z najbliższymi sąsiadami UE i partnerami na świecie
- nowe podejście do migracji, kwestie praworządności, praw podstawowych, zwalczanie rasizmu i dyskryminacji
Wszystkie te kwestie są regulowane prawem Unii Europejskiej w ramach przyjętego podziału kompetencji pomiędzy instytucje unijne a władze krajowe.
Dlaczego powinieneś wybrać ten kierunek?
Studia podyplomowe z prawa Unii Europejskiej kształcą przyszłych specjalistów w różnych obszarach funkcjonowania UE, a absolwenci studiów będą w stanie wykorzystać zdobytą wiedzę w swojej pracy zawodowej na różnych stanowiskach i wielu poziomach: w organach samorządu, w administracji państwowej, w firmach i instytucjach korzystających ze środków unijnych.
Studia podyplomowe z prawa UE są także skierowane do praktyki zawodów prawniczych, do pracowników instytucji otoczenia biznesu (izby gospodarcze, izby rzemieślnicze, specjalne strefy ekonomiczne i parki technologiczne), do przedstawicieli sektora pozarządowego, wreszcie do osób które wiążą swoją karierę zawodową z instytucjami unijnymi lub chcą aplikować o stanowiska krajowe wymagające wiedzy i kompetencji w dziedzinie prawa i polityk Unii Europejskiej.

Dlaczego warto?
- STAWIAMY NA PRAKTYKĘ:
Wykładowcy to praktycy, którzy wszelkie omawiane zagadnienia będą popierać licznymi przykładami z praktyki. Staramy się ograniczać teorię do minimum.
- SZANUJEMY TWÓJ CZAS:
Zajęcia będą odbywać się zdalnie w czasie synchronicznym na MS Teams. Będą one w większości nagrywane, dzięki czemu możliwa będzie też praca niesynchroniczna, co dla naszych słuchaczy oznacza dużą oszczędność czasu i elastyczność. Zadania wykonasz w dogodnym dla siebie czasie, więc nie martw się, że nie starczy Ci czasu na życie prywatne lub zawodowe. Dodatkowo będziesz miał możliwość indywidualnych konsultacji z wykładowcami, którzy będą starali się rozwiązać każdy Twój problem.
- DOSTOSOWUJEMY SIĘ DO TWOICH POTRZEB:
Staramy się być elastyczni i dostosowywać tematykę do potrzeb słuchaczy, w zależności od tego, które treści są dla nich bardziej lub mniej interesujące. Twoje zadowolenie i satysfakcja są dla nas priorytetem!

Plan studiów - I semestr
- Prawo ustrojowe Unii Europejskiej cz. I: Instytucje i jednostki organizacyjne - 20 h
- Prawo ustrojowe Unii Europejskiej cz. II: Źródła prawa i zasady prawa UE - 20 h
- Wspólna polityka handlowa Unii Europejskiej - 20 h
- Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Unii - 15 h
- Wymiar sprawiedliwości i ochrona praw podstawowych w Unii Europejskiej -20 h
- Europejska współpraca terytorialna i transgraniczna w administracji publicznej - 20 h
razem: 115 h
Plan studiów - II semestr
- Prawo materialne Unii Europejskiej cz. I: Swobody rynku wewnętrznego i europejskie prawo spółek - 20 h
- Prawo materialne Unii Europejskiej cz. II: Polityka konkurencji - 15 h
- Projekty i fundusze europejskie -20 h
- Europejskie prawo administracyjne -10 h
- Polityka UE w dziedzinie środowiska i ochrony klimatu - 15 h
- Zatrudnienie w instytucjach Unii Europejskiej - 15 h
- Ochrona konsumenta w Unii Europejskiej - 15 h
razem: 110 h

Na naszych studiach zdobędziesz praktyczną wiedzę i umiejętności
Absolwent studiów zostanie wyposażony w gruntowną wiedzę z prawa Unii Europejskiej niezbędną – z uwagi na intensywne zjawisko europeizacji administracji publicznej – przy wykonywaniu zadań administracji publicznej lub ocenie jej działań oraz przydatnej osobom, które są klientami lub działają w imieniu klientów administracji publicznej.
Nasi absolwenci nabędą praktyczną umiejętność prawidłowego stosowania i interpretowania przepisów prawa unijnego oraz uwzględniania regulacji tego prawa w procesie stosowania prawa polskiego.
Słuchacz studiów zapozna się z:
- prawem ustrojowym Unii Europejskiej,
- pozna instytucje i jednostki organizacyjne UE, źródła prawa i zasady prawa UE.
KIEROWNIK STUDIÓW:

dr Piotr Uhma
Kadra
Studia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę wykładowców akademickich, praktyków, specjalistów w zakresie integracji europejskiej, aktualnie realizujących projekt Jean Monnet finansowany ze środków UE. Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej to państwowa uczelnia wyższa o kilkudziesięcioletniej tradycji.
REKRUTACJA 2021/2022
Studia są skierowane do absolwentów prawa, administracji, ekonomii, stosunków międzynarodowych oraz innych osób, które w swojej działalności zawodowej stykają się z problematyką funkcjonowania Unii Europejskiej w wymiarze prawnym i instytucjonalnym.
Przenikanie się porządków prawnych unijnego i polskiego stawia nowe wymagania także i tym specjalistom, którzy zajmują się bardziej specyficznymi zagadnieniami objętymi programem studiów: prawem konkurencji, ochroną konsumenta czy prawem ochrony środowiska. Niewątpliwie program studiów zawiera solidne przygotowanie dla osób planujących karierę w instytucjach Unii Europejskiej oraz dostarcza ugruntowanej wiedzy pracownikom zajmującym się pozyskiwaniem funduszy europejskich.
Warunki przyjęcia:
Ukończenie studiów wyższych (I lub II stopnia bądź jednolitych studiów magisterskich) – na dowolnym kierunku.
Dokumenty
- Podanie (dokument zostanie wygenerowany po rejestracji on-line)
- Ankieta aplikacyjna (dokument zostanie wygenerowany po rejestracji on-line),
- Umowa o warunkach odpłatności za naukę (dokument zostanie wygenerowany po rejestracji on-line, 2 egzemplarze),
- Dyplom/odpis dyplomu/ ukończenia studiów wyższych (kserokopia, oryginał do wglądu na pierwszych zajęciach)
- Zdjęcie,
- Opłata rekrutacyjna.
Terminy
Termin składania dokumentów od 2021-06-01 do 2021-09-30 |
Planowany termin rozpoczęcia 2021-10-01 |
Czas trwania studiów 2 semestry |
Miejsce
Miejsce składania dokumentów: Dokumenty prześlij na adres: Uniwersytet Pedagogiczny, ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków; z dopiskiem: studia podyplomowe |
Miejsce realizacji zajęć: Zdalnie (Ms Teams) |
Opłata rekrutacyjna
85 zł
Czesne - opłata za semestr
1825 zł
Terminy rat
I rata – do 31 października 2021 r.,
II rata – do 30 listopada 2021 r.,
III rata – do 15 marca 2022r.,
IV rata – do 30 kwietnia 2022 r.
Kontakt
SEKCJA DS. REKRUTACJI
pokój 31a, parter;
mail: rekrutacja.podyplomowe@up.krakow.pl;
tel. 12 662 74 80
Instytut Prawa i Ekonomii
ul. Podchorążych 2, Kraków
ipe@up.krakow.pl
tel. 12 662 62 11
Kierownik studiów podyplomowych: dr Piotr Uhma
E-mail: piotr.uhma@up.krakow.pl